KALIP VE TEKNOLOJİ


Gelişmekte olan teknoloji çağında ,kalıpçılık basit bir şekilde açıklanamaz.Nedeni ise kalıpçılığın günlük hayatımıza girmiş pek çok parçanın üretimini gerçekleştiren en önemli mesleklerden biri olmasıdır.
Bu parçaların üretiminde ,zaman kalite ve ölçü tamlığı, malzeme tasarrufu ve özdeşlik sağlayan ayrıca işçilik giderlerini asgari düzeye indiren kalıpçılık mesleğidir.Kalıpçılık hayatımızın her noktasında yer edinmesine ragmen çoğumuzun farkına varmadığı endüstrinin temel taşıdır.
Çocukluğumuzda oynadığımız oyuncaklardan bilgisayarlara ayakkabımızın tabanından elektrikli ve elektronik cihazlara tıbbi aletlerden otomobillere kadar akla gelebilecek her türlü endüstriyel ürünler ve tüketim malzemeleri kalıpçılar tarafından kalıp yapılarak seri olarak üretilebilmektedir.

Bugün kullandığımız ve kalıptan çıkan ürünleri ilk olarak eline alma şansına sahip olan insanlar kalıp üretimi yapanlardır.Plastik,sac metal ve ekstruzyon kalıpları adı verilen ve benzer tekniklerle tasarlanıp üretilen kalıplar uygun makinelere bağlanarak milyonlarca adet üretim yapılabilmektedir.
Kalıp olmadan üretilen bir ürün şu anki piyasa fiyatından yüzlerce kat daha pahalıya mal olurdu.Aynı zamanda ürünler arasında ölçü ve form farkları oluşabilirdi.Eş ölçülerde birden fazla malzemenin seri bir şekilde oluşturulmak istenmesiyle kalıpçılık doğmuştur.Günümüzde ihtiyaçların artması ve teknolojinin gelişmesiyle kalıpçılık sektördeki yerini almıştır.